Collection: Katie Stubblefield

Katie Stubblefield lives and works in the Los Angeles area. She received her BFA from Middle Tennessee State University, Murfreesboro, and an MFA from California State University, Long Beach in 2001. Her works have been included in several group exhibitions including CSU Main Gallery, San Louis Obispo Museum of Art, Jamie Brooks Fine Art and POST Gallery. Stubblefield has received an Individual Artists Fellowship and micro grant in support of both her two and three-dimensional works from the Long Beach Arts Council. She is part-time faculty at Coastline Community College, Newport Beach.
29 products
  • "Camp Fire"
    Regular price
    $5,040.00
    Sale price
    $5,040.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Slip"
    Regular price
    $3,780.00
    Sale price
    $3,780.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Between the Rains"
    Regular price
    $3,360.00
    Sale price
    $3,360.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Wall"
    Regular price
    $2,520.00
    Sale price
    $2,520.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Lavender Sageapple"
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Sheers"
    Regular price
    $7,500.00
    Sale price
    $7,500.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Punch Drunk"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Feverfew’s Buttercup"
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Bluing Mintbell"
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Treacle Blueberry"
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Icepepper Crocus"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Safronberry Dill"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Cherry Yarrow"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Dear Pinku"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Cloyapple"
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Allium Boragerelish"
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Hummingbalm Berry"
    Regular price
    $250.00
    Sale price
    $250.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Spearmint Pinchbuds"
    Regular price
    $250.00
    Sale price
    $250.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Anise Rosemary"
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Outgoing"
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Submerge"
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Spaz"
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Waver"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Sink"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Flare Up"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Upstream"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Pitch"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Waxing"
    Regular price
    $400.00
    Sale price
    $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • "Ebb"
    Regular price
    $200.00
    Sale price
    $200.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out